You should know these points before registering for Payam-e-Noor!

هرساله بسیاری از دانشگاه ها بدون کنکور دانشجو پذیرش میکند در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که اگر ما را در مقالات گذشته دنبال میکنید ، درباره پذیرش مقطع ارشد بدون کنکور غیر انتفاعی صحبت کردیم و اشاره کوچکی به دانشگاه های دیگر کردیم ام دراین مقاله قصد داریم به پذیرش فراگیر دانشجو بدون کنکور در دانشگاه پیام نور بپردازیم.

دانشگاه پیام نور همانند دانشگاه علمی کاربردی مقطع ارشد ندارد ولی دانشجویان میتوانند برای ادامه تحصیل در ازمون فراگیر پیام نور شرکت کنند. ازمون فراگیر پیام نور هر ساله مانند هر ازمون دیگر در زمان مشخص مشخص برگزار میشود و منابع امتحان اعلام میگردد.

طرح فراگیر به این معنی است که ، غیر رقابتی است و هر دانشپذیر که بتواند در آزمون ترم اول ،شرایط تغییر و ضعیت به دانشجویی را در رشته مورد نظر خود داشته باشد ،صلاحیت ادامه تحصیل در آن رشته را دارد اما در کنکور ،رقابت و محدودیت ظرفیت ، مانع از انتخاب رشته و شهر مورد علاقه می شود.برای شرکت در این آزمون در زمان مقرر باید در سایت ثبت نام فراگیر پیام نور اقدام به ثبت نام کنید.

در سیستم فراگیر دانشگاه پیام نور داوطلبان جهت سنجش میزان توانمندی ها و آمادگی تحصیلی خود در رشته مورد علاقه به عنوان دانش پذیر ثبت نام می نمایند.سپس دوره های آموزشی و آمادگی تعدادی از واحدهای درسی رشته انتخابی خویش را به صورت حضوری و یا مکاتبه ای گذرانده و با کسب آمادگی های علمی لازم در آزمون پایان نیمسال دانش پذیری که توسط سازمان سنجش آموزش کشور به صورت سراسری برگزار می شود، شرکت می نمایند. داوطلب درصورت کسب حد نصاب های علمی لازم در آزمون بر طبق ضوابط و مقررات مصوب شورای گسترش آموزش عالی کشور از وضعیت دانش پذیری به وضعیت دانشجویی تبدیل وضعیت یافته و تحصیل وی در دانشگاه پیام نور به صورت دانشجو در نیمسال دوم دانشگاه در رشته تحصیلی انتخابی میسر خواهد بود ضمنا طبق آخرین تغییرات در پذیرش دانشجو در مقطع فراگیر بر اساس امکانات و ظرفیت دانشگاه در دفترچه ظرفیتی را جهت انتخاب دانشجویان با رتبه کمتر ملاک قرار گرفته است که دانشجویان در هر کد رشته محل (هر رشته و شیوه در هر دانشگاه) طبق همان ظرفیت پذیرش شوند پس اولویت با داوطلبانی است که رتبه کمتری را در نهایت کسب کنند.

در دوره فراگیر پیام نور داوطلب در کنکور ارشد فراگیر باید دروس ترم اول دوره کارشناسی ارشد را بخواند و آزمون دهد ولی در آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد باید از منابع مقطع کارشناسی جهت آمادگی در آزمون استفاده نماید و پس از اینکه قبول شدند ان درس هایی که امتحان داده‌اند جزو واحدهای پاس شده دوره کارشناسی ارشد داوطلب قرار می‌گیرد و داوطلب در ترم دوم ادامه خواهد داد. ولی در آزمون سراسری پس از قبولی باید دروس ارشد را از ترم اول شروع به پاس کردن کند.قبل از ثبت نام حتما باید از لیست رشته های ارشد فراگیر اطلاعات کافی کسب کنید و استعداد و هدف خود را درنظر بگیرید و با توجه به آن اقدام به ثبت نام کنید.

برای ثبت نام در آزمون فراگیر پیام نور مانند آزمون های دیگر باید شرایطی را دارا باشید.

شرایط ثبت نام در آزمون فراگیر پیام نور

 

شرایط عمومی

داشتن اعتقاد به دین اسلام یا به یکی از ادیانی که مقرر در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌باشد .

نداشتن عناد (خصومت یا دشمنی ) با نظام جمهوری اسلامی ایران

عدم احراز فساداخلاقی . شمال مواردی چون : داشتن  اعتیاد به مواد مخدرو اشتهار به فحشا می‌باشد .

 داشتن توانایی جسمی مناسب با رشته انتخابیش

شرایط اختصاصی

داشتن حداقل مدرک کارشناسی (پیوسته یا ناپیوسته)

 داشتن معافیت موقت (تحصیلی و…) یا معافیت دائم ( کفالت . پزشکی و…)

کسب نمره‌ی قبولی در آزمون دانش‌پذیری

 کسب حداقل معدل ۱۴ در آزمون جامع ترم اول فراگیر پیام نور

 نمره نهایی لازم برای قبولی بر اساس تأثیر ۸۰% میانگین دروس حاصل از آزمون و تأثیر ۲۰% میانگین معدل مدرک کارشناسی می‌باشد .

 

مدارک لازم جهت ثبت نام در آزمون فراگیر پیام نور

 

تصویر صفحه اول و صفحه توضیحات شناسنامه و پشت و روی کارت ملی

عکس ۴×۳ با زمینه روشن

 اصل مدرک کارشناسی

دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته لازم است اصل مدرک کاردانی را نیز ارائه نمایند .

 مدرک مشخص‌کننده نظام ‌وظیفه (ویژه آقایان)

 

اعتبار مدرک فراگیر پیام نور

 

مدرک ارشد فراگیر پیام نور کاملا معتبر و مورد تایید وزارت علوم است و داوطلبان با داشتن این مدرک هیچ محدودیتی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و یا تحصیل در خارج از کشور ندارند . حتی قبل از سال 86 ، در مدرک فراگیر پیام نور عنوان " فراگیر " ثبت میشد ولی ازآن سال به بعد دیگه کلا عنوان " فراگیر " هم از مدرک دانشجوهای ارشد فراگیر پیام نور حذف شده و این دانشجو ها مدرکی کاملا یکسان با داوطلبایی که از طریق کنکور کارشناسی ارشد پذیرش شدند دریافت می کنند .

در کل تمام دانشگاه هایی که مئرک آنها تحت نظارت وتایید وزارت علوم است معتبر هستند و  میتوانید با خیال راحت ادامه تحصیل دهید و از اعتبار مدرک خود اطمینان داشته باشید.

یکی از مهم ترین سوالاتی که ممکن است برای داوطلبان ازمون ارشد فراگیر پیام نور بوجود بیاید دریافت وام دانشجویی است که آیا به دانشجویان ارشد فراگیر وام دانشجویی تعلق میگیرد؟ در جواب باید بگوییم بله ، همانند دانشجویان سایر دانشگاه ها میتوانند از تسهیلات و وام دانشجویی بهره مند شوند که ثبت نام وام دانشجویی وزارت علوم در سامانه پیام نور صورت میگیرد و شما میتوانید برای دریافت آن اقدام کنید.