What is the best machine carpet?

خوش آمدی!

4 نوع فرش ماشینی در بازار موجود است و تفاوت آنها با بهتر شدن بهتر است

سلام ، من سید مصطفی حسینی هستم و در این مقاله قصد دارم معرفی کنم و انواع مختلف  فرش ماشینی را از دیگر جنس و ماهیت الیاف بپردازم ، در ادامه در مورد انواع فرش های ماشینی از سایر شانه ها و تراکم ها و مقایسه آنها با سایر مطالب اشاره خواهم کرد و همچنین در مورد گرانترین فرش ماشینی ایران سخنرانی خواهرم گفت ، در بخش نظرات نیز در مورد بهترین مارک فرش ماشینی کشور توضیحات مبسوطی داده ام. امیدوارم با مطالعه این مقاله یک بار انتخاب مناسب و مطلوب داشته باشید.

یکی از نکات مهمی که باید قبل از خرید فرش ماشینی از آن فروشگاه باشید ، آشنایی با انواع فرش های ماشینی موجود در بازار است. فرش های ماشینی را برای استفاده از جنس الیافی تولید می کند که در چهار طبقه بندی طبقه بندی شده که تولید فرش ماشینی پشمی ، فرش ماشینی اکریلیک ، فرش ماشینی پلی استر و فرش ماشینی پلی پروپیلن در ادامه مطالعه این الیاف و مشابه آن با هم پیداپردازم.

 

انواع نخ مورد نیاز در تولید فرش ماشینی است

به طور کلی هر فرشی از سه نوع تخلیه تشکیل می شود: نخ پرز ، نخ تار و نخ پود.

1- نخ پرز یا نخ خاب فرش

از این نخ جهت بافت گره های رنگ استفاده می شود به این صورت که به دور نخ پود به صورت گره و یا به شکل U قرار می گیرد و چند نوع نوع وجود دارد:

الف) نخ اكريليك صددرصد خالص

ب) مخلوط نخ اكريليك و پلي پروپيلن: كه در صورت مخلوطي از الياف اكريليك و پلي پروپيلن ريسيده مي شود.

ج) صددرصد پلی پروپیلن (pp یا بي.سي.اف (BCF))

د) پلی استر یا ابریشم مصنوعی

2- نخ تار فرش

این نخ به صورت مخلوط پنبه پلی استر ریسیده می شود ، كیفیت الایف مصرفی و نوع ریس آن عامل مهم در دوام و زيبايي فرش است. این نوع نخ ها بیشتر در فرش های اكریلیك مصرف می شود اما در قالبی های پلی پروپیلن و BCF ، نخ تار از همان جنس نخ پرز (یعنی نخ BCF) استفاده می شود كه در صورت ارزان تر بودن این نوع دیگر وجود دارد.

3- نخ پود

که در فرش های پشمی و اکریلیکی 100 درصد پنبه شده است.

اما در نهایت باید بدانیم مهمترین عامل کیفیت عالی و عمر فرش همان نخ پرز است که یا از جنس اکریلیک است ، یا از پلی پروپیلن (BCF) است ، یا از این دو یا پلی استر مخلوط شده است.

 

مقایسه فرشهای اکریلیک با سایر انواع فرش ماشینی

در حال حاضر بررسی فرش های ماشینی هزار درصد اکریلیک با فرش در نتیجه دارایی (که ترکیبی از اکریلیک با BCF وجود دارد) یا فرش کاملاً BCF و فرش از پلی استر دارد.

از لحاظ دوام و طول عمر ، فرشهای اکریلیک نسبت به فرشهای BCF ، نتیجه دارویی و پلی استر ، از مدت زمان طولانی اگر شما بیش از 300 سال نگهداری کنید و استفاده کنید ولی فرشهای BCF و پلی استر عمر کوتاهی دارند. دارند و در زمان بسیار کوتاهی نرمی و لطافت خود را از دست شما داد.

از کوتاه شدن (آبرفتی) ، به مرور زمان بر اساس مدت استفاده از گرفتن یا همان پا خوردگی ، تغییر فرسایش اکریلیک بسیار کم یا ناچیزی وجود دا�د که به حساب شما نمی تواند آبیاری شود ولی در سایر انواع فرش ماشینی ، این موضوع به شکل ملموسی قابل مشاهده است. به شما که بعد از مدتی شاهد کج یا کوتاه شدن قد یا پهنای فرش بود بود.

از نظر شستشو و در معرض نور قرار گرفتن در فرشهای اکریلیک شاهد هیچ گونه عارضه ای نیست که در فرشهای BCF ، مخلوط و پلی استر بالعکس باشد که باعث می شود جلوه و زیبایی فرش در زمان کوتاهی بین برود.

فرش‌های اکریلیک از مقاومت بالایی در برابر گرمای مستقیم برخوردار می باشند به طوری که یکی از ویژگی‌هایی که فرش اکریلیک را از سایر فرش‌ها متمایز می‌کند تست گرما می‌باشد به طوریکه می توان اتوی داغ را روی فرش گذاشته بدون تغییر برداشت ولی در الیاف BCF و پلی استر، فرش‌ها براثر قرار گرفتن در برابر گرما دچار سوختگی و فرورفتگی شده و فرش ازبین می‌رود.

از لحاظ سایش، فرش اکریلیک دچار تغییر نمی‌شود ولی BCF و پلی استر دچار خوردگ یا پوسدگی به مرور زمان می‌شوند.

از لحاظ زیبایی در طول زمان، فرش اکرلیک قابل قیاس با فرش‌های درصد دار یا BCF و پلی استر نمی‌باشد.

اما از معایب فرش‌های اكريليك می‌توان به این مورد اشاره کرد که در کوتاه مدت جذب طبیعت نمي‌شوند ولي ‏BCF‏ و پلی استر به مرور پودر شده و در فضا پراكنده و در طبيعت جذب مي‌گردد

بر اساس آمار مجله Fiber Year، تولید الیاف اکریلیک در سال ۲۰۱۳ میلادی 9.1 درصد و تولید الیاف پلی استر 6.7 درصد به نسبت سال ۲۰۱۲ رشد داشته‌اند. در حال حاضر در کشور آلمان شرکت درالون در سال 170 تن الیاف اکریلیک تولید می‌کند که از انواع ظریف‌تر آن جهت مصرف پوشاک بچه‌گانه و مخصوصا لباس عروسک‌ها استفاده می‌شود. این درحالی است که اخیرا عده‌ای به ویژه در فضاهای مجازی این‌گونه شایع کرده‌اند که الیاف اکریلیک سمی است! آیا به واقع در اروپا اجازه می‌دهند لباس کودک و عروسک که ممکن است حتی در هنگام بازی در دهان کودک قرار بگیرند از الیاف سمی تولید شوند؟! جهت یادآوری باید گفت به علت پرز دهی که فرش‌های اکریلیک در هفته‌های اولیه دارند، تنها ممکن است در برخی افراد که مبتلا به حساسیت هستند موجب تشدید آن شوند.

 

ویژگی‌ها و کاربرد فرش‌های پلی‌استر و BCF

اما از مزایای الیاف پلی‌پروپیلن (BCF)و پلی‌استر می‌توان به رنگ‌پذیری بسیار خوب آن‌ها اشاره کرد. به همین دلیل هزینه‌ی رنگ‌آمیزی آن‌ها کمتر از سایر الیاف و تنوع رنگ‌های آن نیز بیشتر است و نسبت به الیاف اکریلیک و پشم ارزان قیمت تر نیز هستند.

از دیگر مزایای فرش های BCFمی‌توان به عدم جذب رطوبت در آنها اشاره کرد. به همین دلیل برای استفاده در محل‌های پر رطوبت مناسب است. فرش پلی‌پروپیلن و پلی استر چنانچه شسته شود یا مرطوب شود، در زمان کوتاهی خشک خواهد شد.

دیگر مزیت فرش‌های پلی استر، حالت پیوسته این الیاف است که سبب می‌شود این نوع فرش مانند پشم و اکریلیک پرزدهی نداشته باشد.

یکی از معایب این نوع فرش‌ها، قابلیت جذب آلودگی‌ها است. آلودگی‌های مختلف با پایه‌ی روغنی پس از جذب شدن به الیاف فرش به سختی قابل شستشو خواهند بود. ولی آلودگی‌های قابل حل در آب به آسانی از روی فرش پاک خواهند شد.

با توجه به مطالب گفته شده در این نوع فرش، استفاده از فرش‌های پلی‌پروپیلن و پلی استر در فضاهای باز، استخرها، اتاق کودک، آشپزخانه و سایر محل‌هایی که نخواهید برای کفپوش کردن آن هزینه‌ی زیادی انجام دهید مناسب خواهد بود.

 

انواع فرش های ماشینی از لحاظ تراکم بافت

منظور از تراکم فرش تعداد گره‌های رنگ بافته شده در فرش می‌باشد. هر فرش دارای دونوع تراکم است، تراکم عرضی و تراکم طولی. تراکم عرضی فرش را شانه آن می‌گویند.شانه فرش عموما برحسب تعداد گره رنگ در هر متر حساب شده و عامل اصلی تعیین قیمت فرش به شمار می‌رود چراکه با بیشتر شدن آن نقش‌ها ظریف‌تر می‌شوند. یک راه حل ساده برای فهمیدن شانه فرش این است که هنگام خرید به پشت فرش نگاه کرده و تعداد گره‌های آن را بشمارید. برای مثال اگر فرش 1000 شانه معرفی می شود در هر متر از عرض فرش باید 1000 گره وجود داشته باشد (برای محاسبه ساده تر میتوان گفت در 10 سانتی متر از فرش باید 100 گره وجود داشته باشد). تراکم طولی نیز شبیه همان تراکم عرضی است با این تفاوت که در طول فرش و براساس تراکم پود آن محاسبه میشود. در فرش های ماشینی دستباف گونه، برای بدست آوردن تراکم طولی (یعنی تعداد گره رنگ در طول فرش) باید تراکم پود را بر 3 تقسیم نماییم یعنی زمانی که گفته می‌شود فرشی تراکم 3000 دارد به این معنی است که باید در یک متر از طول آن 1000 گره وجود داشته باشد یا اگر تراکم فرشی 2550 است به این معنی است که در هر متر از طول آن 850 گره بافته شده است. در مقیاس کمتر هم محاسبه به همین شکل است یعنی به عنوان مثال در 10 سانتی متر از یک فرش با تراکم طولی 2550 باید 85 گره وجود داشته باشد. نهایتا این‌که هرچه تراکم فرش بالاتر باشد ارزش بیشتری پیدا می‌کند و قیمت آن بالاتر می‌رود.

 

گرانترین فرش ماشینی

بر اساس آنچه گفته شد در حال حاضر گرانترین فرش های ماشینی ایران و جهان فرش های 1500 شانه  هستند که از ظرافت فوق العاده بالایی برخوردارند و فرش‌های 1200 شانه، 1000 شانه، 700 شانه و 500 شانه به ترتیب در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند. از لحاظ تفاوت ظاهری فرش های با تراکم بالا یعنی 1500 و 1200 شانه دارای ظرافت، لطافت، انعطاف پذیری و زیبایی بیشتری هستند اما قطر  (ارتفاع نخ خاب) کمتری نسبت به فرش های 700 و 500 شانه دارند. به عبارت دیگر فرش های 700 شانه و 500 شانه نرمتر هستند و وزن کمتری هم نسبت به فرش های 1000 و 1200 شانه دارند. نکته دیگر در مورد گرانترین فرش های ماشینی  این است که معمولا برندهای مختلف با توجه به سطح کیفیت و سیاستهای قیمت گذاری محصول، قیمتهای متفاوتی دارند که در شاخه فرش ماشینی سایت ایفرش می تواند از قیمت محصولات تجاری معتبر فرش ماشینی کشور مطلع شود.

 

نکته پایانی

درپایان ذکر این نکته نیز ضروری است که الیاف اکریلیک نیز دارای سطوح کیفی متفاوتی است و تنها فرشاهی است که از نخ اکریلیک با کیفیت تهیه شده از طول عمر و کیفیت بالایی وجود دارد. نخ های اکریلیک کم کیفیت ، پرزدهی دارند و پس از مدتی که کوبیدگی می شوند ، صفت و زبر می گردند و این در شرایطی است که قیمت فرش هم بیشتر باشد به جنس الیاف آن بستگی دارد که در  قیمت فرش و عامل آن است  در این زمینه توضیح می دهد که من داده ام درنهایت. امیدوارم با مطالعه این مطلب متوقف شوید و با دیدن بازتری به فروشگاه های فرش مراجعه کنید و آگاهانه فرش مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر بازهم سوال کنید یا نکته مبهمی در ذهن شما ممکن است سوال خود را در قسمت نظرات ادامه دهید. همچنین با ثبت نام در سایت ممکن است از مشاوره تلفنی به صورت رایگان همکاران من در سایت ایفارش استفاده کنید.