Farba do betonu na zewnatrz

Farba do betonu na zewnątrz

Malowanie betonu to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Ten nieco dziwny pomysł pozwala poprawić istotnie estetykę betonowych elementów. Obecnie w sprzedaży znaleźć można mnóstwo farb, które zapewniają doskonały efekt wizualny, a jednocześnie nie odbijają się negatywnie na trwałości tego materiału.

Po co malować beton?

Bez wątpienia jest to jeden z najtrwalszych materiałów. Mimo tego betonowe elementy mogą być narażone na działanie rozmaitych czynników niszczących. Ulega ścieraniu, a rozmaite czynniki chemiczne sprawiają, że jego estetyka ulega znacznemu pogorszeniu. Dojść może także do uszkodzenia struktury betonu. Dlatego bez wątpienia warto malować beton. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio dobrać farbę.

Farba do betonu na zewnątrz

Do malowania betonu znajdującego się na zewnątrz nadają się wyłącznie farby elastyczne. Wynika to z dużych rocznych amplitud temperatur oraz bezpośredniego działania wody i promieni społecznych. Z powodzeniem postawić można na farby kauczukowe. Dostępne są także farby z dodatkiem impregnatu. Jeśli zależy nam na stworzeniu warstwy ochronnej, najlepiej postawić na farby do malowania ochronnego. Są to produkty dwuskładnikowe. Spośród dostępnych na rynku farb do powierzchni betonowych zapewniają najlepszą ochronę. Minut? Dość skąpa paleta barw.

Farba do betonu w garażu

W tym wypadku najlepiej postawić na farby alkidowo – uretanowe. Ich niewątpliwą zaletą jest naprawdę niska cena, która jednak nie oznacza niskiej jakości. Takie farby tworzą warstwę, która cechuje się wysoką odpornością na ścieranie. Nie straszne jej także rozpuszczalniki organiczne. Lepiej natomiast nie malować betonu w garażu farbami kauczukowymi, które nie zniosą dobrze działania benzyny bądź ropy.

Beton narażony na zalanie

W tym wypadku dobrym wyborem są farby antypoślizgowe. Warstwa, którą tworzą jest delikatnie chropowata. Dzięki temu nawet po zalaniu zapewnią one dobrą przyczepność obuwia, co nie będzie wiązało się ze zwiększonym ryzykiem upadku.

Wymienione farby do betonu to nie wszystko. Dostępne są również farby specjalistyczne, którym bez wątpienia warto poświęcić odrębny artykuł.

Przeczytaj też, jak pomalować płyty betonowe.