https://deconews.ir/?????-??????-epoxy-????/

کفپوش اپوکسی EPOXY چیست؟

یکی از براق ترین و صیقلی ترین کفپوش های مورد استفاده در حال حاضر، کفپوش های اپوکسی می باشد که برخلاف دنیای امروز که در محیط های مسکونی مورد استفاده قرار میگیرند، در گذشته بیشتر برای کارخانجات، بیمارستان ها و محیط های آزمایشگاهی و سالن های ورزشی کاربرد داشت. برای ساخت این نوع کفپوش از رزین استفاده میشود که بر روی یک لایه بتنی یا سنگی و سرامیکی قرار میگیرد. با توجه به مقاومت بسیار بالای رزین اپوکسی در برابر ضربه و واکنش های شیمیایی یا مواد اسیدی و باز، این نوع کفپوش در محیط های مختلف از قبیل بیمارستان، کارخانجات، مراکز خرید و سالن و مراکز تجاری، منازل و اتاق ها و سرویس بهداشتی کاربرد دارد.

کفپوش اپوکسی به کفپوش بدون درز نیز معروف می باشد و این یکی از بهترین ویژگی های در نظر گرفته شده برای این نوع کفپوش بوده و منجر به افزایش زیبایی ظاهری و مقاومت آنها می گردد. رزین اپوکسی Epoxy  resin  ترکیبی دو جزئی می باشد که در دو نوع طبیعی و مصنوعی تولید می گردد. نوع طبیعی رزین را می توان در شیره درخت کاج مشاهده نمود که کاربرد زیادی در صنعت ساخت قایق دارد. نوع مصنوعی رزین اپوکسی شامل دو جز پایه رزین و سفت کننده یا هاردنر می باشد که در صنعت ساخت انواع کفپوش و میز و وسایل دکوراتیو و حتی زیورآلات مورد استفاده قرار می گیرد. در حالت کلی رزین ها را می توان در دو گروه کلی رزین تک جزئی و دو جزئی تقسیم بندی نمود. به طوریکه در نوع تک جزئی نیاز به زمان زیادی برای خشک شدن سطح وجود نداشته و بیشتر برای ساخت چسب مورد استفاده قرار میگیرد.

رزین دو بخشی یا دو جزئی ترکیبی از پایه رزین و پلی آمین یا همان هاردنر می باشد که در اثر واکنش شیمیایی این دو با هم، ماده قدرت چسبندگی بالایی پیدا نموده و بر روی محیط های ناصاف قرار میگیرد. در ساختار این نوع رزین دو کربن و یک مولکول اکسیژن وجود دارد که با هم ساختار حلقوی بسیر محکمی را تشکیل می دهند. بعد از ترکیب پایه رزین با هاردنر که اغلب پلی آمین می باشد، زنجیره بسیار محکمی از این ساختارهای حلقوی ایجاد میشود و در نهایت باعث بالا رفتن مقاومت آن در برابر ضربه، خراشیدگی، واکنش با اسید و باز و غیره می گردد و برای تولید کفپوش اپوکسی مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع کفپوش اپوکسی

کفپوش های بدون درز بر اساس ویژگی های موجود در آنها در محیط های مختلفی مورد استفاده قرارد میگیرند. این گروه از کفپوش ها را می توان بر اساس ویژگی ها و قابلیت ها در گروه های مختلفی تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

اپوکسی دکوراتیو

کفپوش اپوکسی دکوراتیو یکی از بهترین گزینه ها برای طراحی سرویس های بهداشتی و حمام و استخرها می باشد که دارای ضخامت کمی بوده و در مقابل از مقاومت بالایی در برابر ضربه و خراش برخوردار است. این کفپوش ها بر روی سطوح چوبی، سیمانی، فلزی قابل اجرا بوده و در تماس با مواد شیمیایی خورنده و مواد شوینده دچار خرابی نمیشوند. علاوه بر این، کفپوش های بدون درز دکوراتیو در برابر تابش نور خورشید نیز مقاومت خوبی داشته و تولید گرد و غبار نیز نمی کند و به همین دلیل در محیط های مسکونی و پالایشگاه ها و غیره می توان از آنها استفاده نمود.

اپوکسی آنتی استاتیک

همان طور که از نام این گروه از کفپوش های بدون درز مشخص است، در مقابل تولید الکتریسیته ساکن مقاوم بوده و به همین دلیل در محیط هایی که مواد منفجره و قابل اشتعال وجود دارند مورد استفاده قرار میگیرند. کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک در لایه بیرونی حاوی پیگمنت ها و افزودنی های رسانا بوده و به همین دلیل قابلیت انتقال الکتریسیته ساکن در بازه 10000 تا 1000000 اهم را دارا می باشند.

کفپوش های ضد جرقه تولید شده بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر به دلیل قدرت بالا در انتقال الکتریسیته ساکن در محیط هایی که نسبت به جریان الکتریکی حساسیت زیادی دارند استفاده میشوند. از جمله کاربردهای این گروه از کفپوش ها می توان به انبارهای مواد قابل اشتعال، کلین روم یا اتاق تمیز در صنایع دارویی و پتروشیمی، اتاق عمل و ریکاوری، آزمایشگاه های الکترونیک و غیره اشاره نمود. لازم به ذکر است که کفپوش های آنتی استایتک در دکوراسیون منزل کاربرد ندارد.