Homework for Marking Period 3

Homework #28 Due Monday March 25, 2012:

  • State Test Prep: Questions 1-7
  • Shop and Save Percent Project. You can see a full outline of the project under the projects section of the website. 

Homework #27 Due Friday March 2, 2012:

  • Study Guide page 20. Complete the entire page! I must see your work.
  • Get your reflections signed. 
  • Study for the test on Tuesday

Homework #26 Due Thursday March 1, 2012:

  • EnVision Workbook page 213 questions 1-9 and 11. 
  • Get your reflections signed. 

Homework #25 Due Wednesday February 29, 2012:

  • Skills Practice page 19. If you have any questions or if you need help solving the problems you can refer to your Study Guide Workbook. 

Homework #24 Due Tuesday February 28, 2012

  • Study Guide and Intervention page 19. Complete the entire page. 

Homework #23 Due Monday February 27, 2012:

  1. Complete the entire packet that was distributed in class. Make sure that you put your answers on a piece of loose-leaf. I am going to count this assignment as a test! (*Write "snow" on your answer sheet for a few extra points.) 

Homework #22 Due Friday February 17, 2012:

  • EnVision Workbook page 211. Complete the entire page.

Homework #21 Due Thursday February 16, 2012:

  1. EnVision Workbook page 208. Complete the entire page.
  2. Get your reflections signed if you have not done so already. If your parents want to see the test, just let me know and I will send the test home with you. 

Homework #20 Due Wednesday February 15, 2012:

  1. Complete the hand-out that was given out in class.
  2. Study for the quiz tomorrow.
  3. Get your reflections signed.

Homework # 19 Due Tuesday February 14, 2012

  1. Envision page 206

Homework # 18 Due Monday February 13, 2012:

  • Skills Practice Workbook page 18. Complete the entire page. If you have any questions refer to your notes. 

Homework # 17 Due Friday February 10, 2012

  1. Study Guide and Intervention Workbook page 18. Refer to the top of the page if you have any questions about the homework

Homework # 16 Due Thursday February 9, 2012:

  • EnVision Workbook page 91. Make sure that you complete the entire page
  • Make sure that your parents see the grades that you recieved on your projects and your tasks. 

Homework # 15 Due Wednesday February 8, 2012:

  • This is a "Flash Back" Homework. In your Coach book read pages 16-19 and use that information to help you answer the questions on page 20. 

Study!

  • Study for your Chapter 5 Test!!
  • If you write the word "SuperBowl" on your test tomorrow I will know that you visited this website.

Homework # 14 DueMonday February 6, 2012

  • Complete the Lemonade Task
  • Get your reflection signed
  • Study for the test on Tuesday!!

Homework # 13 Due Friday February 3, 2012

  • Complete the EnVision page 146

Homework # 12 Due Thursday February 2, 2012

  • ?Complete the EnVision workbook page 245

Homework # 11 Due Wednesday February 1, 2012

  • Complete the worksheet that was given out during class. 

Homework # 10 Due Tuesday January 31, 2012 

  • Complete the worksheet that worksheet that was handed out in class. 

Homework # 9 Due Monday January 30, 2012

  • 601: Study Guide and Intervention page 17 
  • 604: Complete your Similar Figure Project. Make sure that it is neat and bulletin board quality !!

Homework # 8 Due Friday January 27, 2012

  • Envision workbook page 197

Homework # 9 Due Thursday January 26, 2012

  • Envision workbook page 185 Class 604. 

Homework # 8 Due Wednesday January 25, 2012

  • Skills Practice page 17. Make sure that you read the directions carefully and answer all of the parts of the question.
  •  

Homework # 7 Due Monday January 23, 2012

  • Unit Rate Project: Paste at least 3 promotions onto the sheet of paper that was given out in class. Using the promotions determine the unit rate ( how much it would cost if you only got one item) and how much it would cost if you were to double the quantity of all the promotions that you chose.
    • Example: If the promotion is 2 packs of soda for $8. The unit rate would be $8/2 which would equal $4 for 1 pack of  soda. If you were to double the promotion you would be paying $16 for 4 packs of soda. 
  • Peanut Butter Cookie Task: If you did not hand this in after the test please complete it and hand it in on Monday.

Homework #6 Due January 20, 2012

  • Study Guide page 16. Complete the entire page.
  • Study for the quiz tomorrow. 
  • If you have not done so already, bring back your reflections signed.

Homework #5 Due January 19, 2012

  • 601: EnVision Workbook page 185. Complete the entire page
  • Bring back your reflections if you have not done so already
  • Cut out sales/promotions in circulars. Example: 12 bottle of soda for $12, 6 apples for $3
  • 604: EnVision Workbook page 183. Complete the entire page
  • Bring back your reflections if you have not done so already
  • Cut out sales/promotions in circulars. Example: 12 bottle of soda for $12, 6 apples for $3

 

Homework #4 Due January 18. 2012

  1. EnVision Workbook page 183 questions 1-12
  2. Bring back your reflections signed if you have not done so already
  3. Cut out sales/promotions in circulars. Example: 12 bottle of soda for $12, 6 apples for $3

Homework # 3 Due January 17, 2o12:

  1. Skills Practice page 15.
  2. Class 601- Hand in your Test Reflection on Tuesday.

Homework # 2 Due January 12, 2o12:

  1. Study Guide and Intervention page 15.

Homework # 1 Due January 11, 2o12:

  • In your notebook define the following words; ratio, proportion and unit rate. After you have written these words into your notebook you can add them to your vocabulary folder. 
  • Complete HW Dilemma # 3
  • Hand in your After School Test Prep forms.