How to choose a major ?

انتخاب رشته کنکور سراسری مرحله مهمی است که در صورت انجام صحیح ، داوطلبان را به سمت قبولی در رشته انتخابی خود نزدیکتر می کند. داوطلبان مجاز به انتخاب رشته باید وضعیت تحصیلی خود را تأیید کرده و پس از تجزیه و تحلیل نسخه اولیه کنکور سراسری و مطالعه دقیق راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی مورد نیاز ، اولویت را به مکان های مورد علاقه خود اختصاص دهند. در ادامه به سوال چگونه انتخاب رشته کنیم ؟ میپردازیم.

در این مرحله می توان 150 کد رشته برای داوطلبان تعریف کرد و نحوه رتبه بندی این انتخاب ها مهمترین و حساس ترین قسمت انتخاب رشته است. اگر در تعیین اولویت های انتخاب رشته اشتباهی رخ دهد ، داوطلب ممکن است فرصت پذیرش و ورود به دانشگاه مورد نظر خود را از دست بدهد که در این مدت جبران نمی شود.

برای داشتن یک انتخاب رشته صحیح و اولیه ، دانستن مواردی از قبیل نحوه انتخاب رشته ، نحوه اولویت بندی گزینه ها ، تجزیه و تحلیل صحیح متن اولیه آزمون ورودی سراسری و غیره مهم است. با دانستن این موارد ، هر داوطلب می تواند فرم انتخاب رشته آزمون ورودی 1400 را به بهترین شکل تکمیل کند و در نهایت به نتیجه مطلوب برسد.

پس از انتشار نسخه اولیه کنکور سراسری ، اطلاعات مفیدی به گونه ای در اختیار داوطلبان قرار می گیرد که منجر به انتخاب دقیق و بدون چون و چرا رشته توسط داوطلب شود. متقاضیان از وضعیت پاسخگویی به 1400 سوال کنکور ، نمره و تراز و وضعیت مجاز بودن انتخاب رشته در دوره های روزانه و غیر روزانه مطلع می شوند.

بنابراین ، تحلیل صحیح تمام قسمتهای این متن در انتخاب رشته کنکور که برای رفاه حال داوطلبان در قسمتهای مختلف این متن شرح داده شده است ، تأثیر زیادی دارد. متن کنکور سراسری از چندین قسمت تشکیل شده است که هر قسمت گروهی از اطلاعات را بررسی می کند. در این بخش ، بخشهای زیر را معرفی کرده ایم:

مشخصات ثبت نامی داوطلب

 اطلاعات گروه آزمایشی امتحانی

 وضعیت مجاز به انتخاب رشته در هر دوره

 وضعيت رتبه و نمره كل داوطلب

داوطلبان باید برای انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰ به مواردی مثل رتبه در سهمیه ، رتبه زیر گروه و همچنین تراز زیر گروه خود دقت کنند و با توجه به آن ها انتخاب رشته کنکور سراسری را انجام دهند .

طبق سهمیه در رشته های کم طرفدار 80 درصد ظرفیت کد رشته ها را به داوطلبان بومی و 20 درصد دیگر ظرفیت کد رشته ها را به داوطلبان غیر بومی اختصاص می دهند و در رشته های پر طرفدار مثل پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی این میزان به 60 درصد کاهش می یابد و 40 درصد از داوطلبان غیر بومی پذیرش می شود. اگر شما هم مشمول سهمیه کنکور هستید بهتر از با مشاوره انتخاب رشته کنکور و کارشناس راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

انواع دانشگاه ها برای انتخاب رشته کنکور

دانشگاه های ملی : همان دانشگاه دولتی است که پذیرش دوره های روزانه ، شبانه و گاه مجازی ، نیمه وقت و مستقل دانشگاه را ارائه می دهد. نوع تحصیلات با توجه به دوره در این دانشگاه ها متفاوت است. به عنوان مثال ، شما شهریه روزانه را پرداخت نمی کنید ، اما باید هزینه دوره های عصرانه ، پاره وقت ، مجازی و ظرفیت و دوره های خودکار را پرداخت کنید. دوره های روزانه و شبانه ترم یکسان دارند اما دوره های مجازی اصلا ترم نخواهند داشت. برخی از دانشگاه های دنیا مانند آموزش معلم ، شما را به عنوان دانشجو استخدام کرده و به شما حقوق می دهند. برای انتخاب رشته کنکور سراسری به ادامه مطلب مراجعه کنید. ادامه مطلب...

پردیس خودمختار: برخی از دانشگاههای دولتی برای پاسخگویی به تقاضای روزافزون داوطلبان در برخی از رشته ها ، دانشکده هایی به نام پردیس خودگردان تأسیس کرده اند. ماهیت این کالج ها این است که هزینه کل این کالج ها باید به عهده دانشجو باشد و بنابراین بالاترین هزینه ممکن را برای تحصیل در کل کشور دریافت می کنند. کلاسها در این دانشگاهها برگزار می شود و اساتید برجسته ای از همان دانشگاههای ملی به تدریس می پردازند. نمره این دسته نیز نشان می دهد که آنها در دانشگاه خودگردان تحصیل کرده اند. اگر توانایی پرداخت هزینه های گزاف این دانشگاه ها را ندارید ، آنها را انتخاب نکنید.

دانشگاه های پیام نور: در این دانشگاه ها کلاس ها بسته به نوع دوره و دوره ها تشکیل می شود. به عنوان مثال برخی از دروس کاملاً کلاس محور و معلم محور هستند و برخی از دروس نیز خود تعریف شده و استاد ندارند. واحدهای عملی زمان و کلاس مشخصی دارند و نیاز به حضور حضوری دارند. سطح آزمون در این دانشگاه ها در پایان ترم بسیار دشوارتر از سطح تحصیلات است. این دانشگاه ها همچنین برای تحصیل از شما شهریه می گیرند.

دانشگاه های غیرانتفاعی : این دانشگاه ها و مراکز همچنین از شما شهریه می گیرند و یک ترم تحصیل ایجاد می کنند. این امتحانات بر خلاف دانشگاه پیام نور که امتحانات در سطح کشور توسط سازمان مرکزی پیام نور انجام می شود توسط خود اساتید انجام می شود. در واقع تحصیل در این دانشگاه ها بسیار آسانتر از پیام نور است. هر کلاس تشکیل می شود و آزمون توسط معلمی که تدریس می کند برگزار می شود. از نظر کیفیت آموزش ، ممکن است گاهی سطح پایینی داشته باشند.

صرفا با سوابق تحصیلی: رتبه و آزمونی که در آن شرکت کرده اید هیچ اهمیتی ندارد و سوابق تحصیلی و معدل شما حرف اول و آخر را می زند. این نوع از پذیرش هم در دوره های روزانه (به مقدار بسیار کم)، هم شبانه و هم سایر دوره ها نیز وجود دارد. در مدرک شما عنوان پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی قید خواهد شد. بعضی اوقات بهتر است که بعضی از رشته های با پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی را در انتخاب رشته کنکور سراسری خود لحاظ نمایید. سیستم هوشمند انتخاب رشته کنکور سراسری 3گام سعی نموده است تا به بهترین نحو به شما نشان دهد که کدام رشته های با صرفا سوابق تحصیلی را نسبت به رشته های با پذیرش آزمون در اولویت قرار دهید.

با توجه به مجموعه ای از شباهتها و تفاوتهای اساسی بین دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور ، در انتخاب رشته کنکور سراسری بسیار دقت کنید. بسیاری از افراد دلایل زیادی را از دست می دهند زیرا اطلاعات دقیق کافی ندارند. بهتر است در این راستا از مشاوره انتخاب رشته کنکور مجرب و ماهر کمک بگیرید.سیستم هوشمند کنکور سراسری 3 مرحله ای یک اولویت بندی منطقی بین گزینه های غیرانتفاعی و پیام نور برای شما فراهم کرده است ، بنابراین می توانید کمترین اشتباه را در این مسیر داشته باشید.