Reputation of the University of Applied Sciences in the world

دانشگاه جامع علمی کاربردي تنها متولی نظام آموزش عالی علمی کاربردی است که زير نظر وزارت علوم، تحقيقات و فناوری اداره می شود. هدف دانشگاه جامع فراهم آوردن موجباتی است که مشارکت سازمانها و دستگاههای اجرايی دولتی و غير دولتی را برای آموزش نيروی انسانی متخصص و مورد نياز بخشهای مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور می باشد به نحوی که دانش آموختگان بتوانند برای فعاليتی که به آنها محول می شود. دانش و مهارت لازم را کسب نمايند. در ادامه به اعتبار دانشگاه علمی کاربردی در دنیا میپردازیم.

دانشگاه جامع علمی کاربردی مسووليت برنامه ريزی، سازماندهی، پشتيباني های کارشناسی، عملياتی، اطلاعات و سياستگذاريهای کلان و نيز نظارت و ارزشيابی مراکز و موسسات علمی کاربردی را بر عهده دارد. مراکز و موسسات آموزش عالی علمی کاربردی زير نظر دانشگاه، رکن اجرايی آموزشهای علمی-کاربردی و به قصد ارتقای دانش کار و ايجاد مهارت های متناسب با حوزه فعاليت شغلی افراد تاسیس شده است.

هدف از تاسیس دانشگاه علمی - کاربردی، فراهم کردن موجبات مشارکت سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی دولتی و غیردولتی در امر تربیت نیروی انسانی متخصص و مورد نیاز کشور به نحوی است که فارغ التحصیلان هر یک از موسسات تحت نظارت این دانشگاه بتوانند برای کاری که به آنها محول شده یا خواهد شد، دانش و مهارت لازم را کسب کنند.

در حال حاضر دانشگاه علمی کاربردی فقط در مقاطع کاردانی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته و در برخی رشته ها دانشگاه علمی کاربردی دانشجو می‌پذیرد.

کاردانی پیوسته یعنی به‌جز دارندگان دیپلم نظام قدیم و افرادی که پیش‌دانشگاهی نظام جدید را سپری کرده‌اند، افرادی که دوره فنی و حرفه‌ای، کاردانش و یا هنرستان نظام قدیم را گذرانده‌اند نیز بدون نیاز به گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی، می‌توانند در مقطع کاردانی پیوستهٔ علمی کاربردی ادامه تحصیل بدهند.

برای مقطع کارشناسی ناپیوسته نیز افرادی که مدرک کاردانی را از هر دانشگاهی اخذ کرده باشند می‌توانند در مقطع کارشناسی پیوستهٔ علمی کاربردی تحصیلاتشان را ادامه دهند. برای اطلاع از تمام رشته های دانشگاه علمی کاربردی به ادامه مطب مراجعه کنید. ادامه مطلب...

دقت کنید مدارکی که در اینجا ذکر شد حداقل مدرک موردنیاز جهت ادامه تحصیل در هر مقطع می‌باشد؛ یعنی شما می‌توانید با داشتن مدرک کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری برای مقطع تحصیلی کارشناسی ناپیوسته ثبت‌نام کنید. برای مقطع کاردانی پیوسته نیز به همین ترتیب.

لازم به ذکر است که این مقاطع تحصیلی در نظام آموزشی نظری به نام‌های کاردانی و کارشناسی نامیده می‌شوند؛ اما در نظام آموزشی مهارت و فناوری دانشگاه علمی کاربردی، کاردانی را به نام‌های کاردانی فنی و کاردانی حرفه‌ای و مقطع کارشناسی را به نام‌های مهندسی فناوری و کارشناسی حرفه‌ای می‌خوانند. توجه داشته باشید که این سیستم فقط تغییر اسامی است و سایر مسائل در مورد آن‌ها تغییری نمی‌کند.

عبارت فنی و یا حرفه‌ای که در ادامه نام مقطع تحصیلی ذکر می‌شود نشان‌دهنده نوع رشته و شغلی است که برای آن آموزش می‌بینید؛ مثلاً در مقطع کاردانی بعضی رشته‌ها با نام کاردانی فنی نامیده می‌شوند و بعضی دیگر با نام کاردانی حرفه‌ای. در مقطع کارشناسی نیز به‌همین‌ترتیب بعضی رشته‌ها کارشناسی حرفه‌ای نامیده می‌شوند و برخی دیگر مهندسی فناوری.

اعتبار دانشگاه علمی کاربردی در دنیا

 

در پاسخ به این سؤال که نگرانی بسیاری از داوطلبین می‌باشد باید گفت بله مدرک این دانشگاه همانند مدرک دانشگاه‌های دیگر مورد تأیید وزارت علوم بوده و پای مدرک دانشگاهی فارغ‌التحصیلان مهر وزارت علوم می‌خورد؛ بنابراین هیچ نگرانی در این مورد به‌جای نمی‌ماند و حتی همین امر باعث شده تا متقاضیان این دانشگاه‌ها رو به افزایش باشد.

ار لحاظ اعتبار دانشگاه های علمی کاربردی هیچ تفاوتی با دانشگاه های دیگر ندارند. در ایران 5 نوع دانشگاه است. دانشگاه های دولتی، آزاد، غیرانتفاعی، پیام نور و علمی کاربردی (البته سوای دانشگاه های علوم پزشکی). همه این دانشگاه ها مورد تایید وزارت علوم هستند و پای مدرک دانشگاهی شان مهر وزارت علوم می خورد.

پس اصلا و ابدا استرس این را نداشته باشید که فردا روز پس از اینکه از دانشگاه علمی کاربردی فارغ التحصیل شدید مدرکتان بی اعتبار باشد و ارزشی نداشته باشد. زیرا کلیه ارگان ها موظف هستند دانشگاه علمی کاربردی را نیز مثل سایر دانشگاه ها معتبر بدانند و برای استخدام ایرادی به این دانشگاه نگیرند.

اما از لحاظ کیفیت مسلما "همه"  دانشگاه های علمی کاربردی نمره قبولی نمی گیرند. در دانشگاه علمی کاربردی نیز مثل سایر دانشگاه ها، دانشگاه خوب و بد وجود دارد. اما خب واقعیت این است که میانگین کیفی دانشگاه علمی کاربردی از دانشگاه های دولتی (و تا حدودی دانشگاه آزاد) پایین تر است. و این مسئله هم دلیل قابل قبولی دارد. نمی شود همزمان یک دانشگاه هم سخت گیری نداشته باشد هم کیفیت بالایی داشته باشد!

پس عملا از از دانشگاه علمی کاربردی انتظار کیفیت بالایی نداشته باشید زیرا کیفیت غیر از اینکه وابسته به دانشگاه باشد وابسته به دانشجویان دانشگاه نیز هست و نمی شود از یک دانشگاه بدون آزمون انتظار کیفیت زیادی داشت.

خب پس بحث را اینگونه جمع بندی کنیم که دانشگاه علمی کابردی از لحاظ اعتبار دانشگاه کاملا معتبری است ولی به دلیل تنوع و گستردگی بیش از حد دانشگاه ها و بدون آزمون بودن، نمی توانید کیفیت بسیار بالایی را از آن انتظار داشته باشید.

اگر علاقمند به تدریس در دانشگاه علمی کاربردی هستید میتوانید ب مطالعه شرایط جذب مدرس دانشگاه علمی کاربردی اطلاعات جامع و کامل دریافت کنید.