Which is better between paramedical disciplines?

رشته ی پیراپزشکی از زیرشاخه های رشته ی پزشکی می باشد و پیراپزشکان، در واقع مجموعه‌ای از متخصصینی هستند که کادر درمانی را تکمیل می‌کنند . بسیاری از داوطلبان کنکور تجربی اطلاعات کاملی از این رشته  ها ندارند و اکثر آنها با تصور پوشیدن لباس پزشکی ، رشته ی تجربی را انتخاب می کنند. حال آنکه هر کشوری به متخصین در زمینه های  مختلف پیراپزشکی هم نیاز دارد. در ادامه به موضوع بین رشته های پیراپزشکی کدوم بهتره ؟ میپردازیم.

برای انتخاب رشته های پیراپزشکی در دانشگاه های دولتی و آزاد در دوره های مختلف بایستی در کنکور تجربی شرکت کرد. به اطلاع شما میرسانم که به هیچ عنوان امکان شرکت در رشته پیراپزشکی بدون کنکور وجود ندارد راه های میانبری وجود دارد مانند شرکت در ازمون لیسانس به پزشکی و یا تحصیل در خارج از کشور اما در ایران امکان ثبت نام بدون کنکور وجود ندارد. برای اطلاع از رشته های پیراپزشکی بدون کنکور کلیک کنید. طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی ، رشته های پیراپزشکی به شرح موارد زیر در دانشگاه های روزانه ، پردیس خودگردان و آزاد ارائه می شوند.

پرستاری

مامایی

فیزیوتراپی

علوم آزمایشگاهی

هوشبری

اتاق عمل

بینایی سنجی

کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی (رادیولوژی)

کارشناسی تکنولوژی پرتودرمانی (رادیوتراپی)

کارشناسی ساخت پروتزهای دندانی و دندانسازی

شنوایی شناسی

اعضای مصنوعی

گفتار درمانی

کار درمانی

علوم تغذیه

ما رشته های پیراپزشکی را نام برده ایم اما این سوال برای افراد پیش می آید که از بین رشته های پیراپزشکی کدوم بهتره ؟ اگر با مقالات ما همراه بوده اید در مقالات گذشته به بیکارترین رشته های پیراپزشکی پرداخته ایم اما بهترین رشته پیراپزشکی کدام است؟

کاردانی هوشبری از رشته های شاخه پیراپزشکی و ازبهترین و  پر درآمد ترین رشته های پیراپزشکی ایران است . که در این بخش به بررسی مختصری از این رشته پر طرفدار و پردرآمد پیراپزشکی می پردازیم . مهم ترین وظیفه فارغ التحصیل و یا دانشجوی این رشته این است که در کنار یک متخصص بی هوشی به فعالیت بپردازد . فارغ التحصیلان این رشته پیراپزشکی پس از اتمام دوره تحصیلی خود توانایی شناسایی دستگاه های اندازه گیری گازهای خون را دارند. آن ها هم چنین توانایی استفاده و تنظیم تمامی دستگاه های مربوط به رشته هوشبری را دارند. آن ها همچنین وظیفه استریلیزه دستگاه های مختلف مربوط به هوشبری و همچنین انجام مراحل بیهوش کردن بیمار تحت نظر متخصص بیهوشی را به عهده دارند. انتخاب رشته هوشبری بدون کنکور تجربی امکانپذیر نیست. همانطور که گفته شد  پذیرش رشته های پیراپزشکی بدون ازمون امکانپذیر نیست. راه هایی وجود دارد که میتوانید د رمقالات دیگر اقدام به مطالعه کنید.

با توجه به افزایش عمل های جراحی و اهمیت فرایند بیهوش کردن بیمار، وجود افرادی با تحصیلات کاردانی یا کارشناسی که در کنار یک متخصص هوشبری به انجام وضایف بپردازند، بیش از پیش حساس می شود. فارغ التحصیلان رشته هوشبری در مقاطع کاردانی و کارشناسی در مراکز درمانی و بیمارستان ها مشغول به فعالیت می شوند. در حال حاضر دانشجویان این رشته پس از اتمام دوره کاردانی می توانند در رشته کارشناسی نا پیوسته پرستاری ادامه تحصیل دهند. تمامی دروس این رشته به صورت عملی و تئوری در بیمارستان ها آموزش داده می شود. بنابراین افرادی که متقاضی تحصیل در این رشته هستند باید علاقه و توانایی تحصیل و کار در بیمارستان ها را داشته باشند. دوره کاردانی این رشته حدود 2 سال است . پر درآمد ترین رشته های پیراپزشکی ایران درادامه معرفی می شوند.

 یکی دیگر از بهترین و پر درآمد ترین رشته های پیراپزشکی ایران، رشته پرستاری است. نام این رشته از یک کلمه لاتین به معنی تغذیه است. از وظایف مهم پرستاران می توان به مراقبت های بهداشتی و درمانی از بیمار، حمایت های جسمی و اجتماعی، اماده سازی بیمار برای مراحل درمانی اشاره کرد. افراد متقاصی این رشته باید از لحاظ جسمی و روانی آمادگی مواجه با هر نوع چالشی را داشته باشند. آن ها باید علاقه مند به فعالیت ها و مراقبت های درمانی، صبورف دقیق و مسئولیت پذیر باشد . چنین افرادی باید علاقه مند به فعالیت در بیمارستان ها باشند و توانایی کار تیمی مراقبت های درمانی را داشته باشند. برای شرکت در رشته پرستاری بدون کنکور باید در ازمون لیسانس به پرستاری شرکت کنید برای اطلاع از شرایط ثبت نام ازمون لیسانس به پزشکی به مطالعه مقاله بپردازید.

دانشجویان این رشته پس از گذراندن دوره کارشناسی میتوانند در دوره کارشناسی و دکتری نیز شرکت داشته باشند. عمده فعالیت فارغ التحصیلان دانشگاهی در بیمارستان ها، کلینیک های تخصصی و درمانگاه های دولتی و خصوصی خواهد بود اما ممکن است این افراد در ادارات، سازمان ها و به عناون مربی در دانشگاه ها مشغول به فعالیت شوند . اما فعالیت پرستاران در بیمارستان می تواند در بخش های خاصی باشد. مثلا یک پرستار ممکن است در بخش اورژانس فعالیت کند و یا در بخش ICU مشغول به فعالیت شود.