Piec zeliwny czy piec stalowy? – krótki poradnik

Piec żeliwny czy piec stalowy? – krótki poradnik

 

Kto nie marzy o posiadaniu w domu czy mieszkaniu własnego kominka? Ogień od tylu lat kojarzył nam się z domem, ciepłem, bezpieczeństwem, że obecnie nam tego brakuje – i po prostu wolimy wnętrza, które koją nas widokiem kominka z ogniem wesoło trzaskającym w środku. Obecnie istnieje jednak ogromny wybór dostępnych kominków i wiele osób naprawdę gubi się wśród różnych modeli, rodzajów, producentów, sposobów palenia czy wkładów. Jednym z istniejących podziałów jest możliwość kupienia piecyka żeliwnego lub piecyka stalowego – który z nich czym się charakteryzuje i który dla kogo będzie najlepszy?

Na początek krótka, ale ważna informacja – nie da się jednoznacznie ustalić, który z tych dwóch rodzajów kominków jest lepszy. Każdy z nich ma swoje cechy szczególne i możliwości. Każdy też ma pewne wady. W związku z tym warto po prostu przytoczyć kilka z nich, żeby każdy potencjalny kupujący mógł samodzielnie zdecydować który model będzie pasował najlepiej do jego domu czy do jego mieszkania. Oczywiście nie mówimy tutaj bowiem jedynie o kominkach do domów, które naprawdę grzeją, ale również i o kominkach nadających się do pomieszczeń w bloku – czyli wolnostojących, biokominków, albo tych elektrycznych.

Piec żeliwny charakteryzuje się większą ozdobnością. A przynajmniej można takową uzyskać i zwykle twórcy wykorzystują tą możliwość. Żeliwo jest bardziej plastyczne i wytrzymałe, tworząc nieraz naprawdę finezyjne kształty. Z tego względu jednak kominki tego typu pasują do wnętrz raczej tradycyjnych, klasycznych – podczas gdy wersje ze stali idealnie sprawdzą się w tych nowoczesnych. Wersje żeliwne zwykle mają też nieco lepsze możliwości grzewcze – po prostu silniej i dłużej trzymają ciepło. Żeliwo ma większą zdolność do jego akumulowania, a poza tym żeliwne ścianki są nieco grubsze niż te stalowe. Jeśli więc wnętrze, do którego chcesz wstawić kominek jest utrzymane w stylu klasycznym, rustykalnym i tak dalej – lepszy będzie piecyk z żeliwa. Jeśli jednak potrzebujesz nowoczesnego, prostego i błyszczącego – bo zwykle taki jest – piecyka do nowoczesnego wnętrza, który ma pełnić raczej rolę dekoracyjną, niż rzeczywiście dbać o utrzymanie stałej temperatury, to lepsza będzie wersja stalowa.

Przeczytaj też: http://kratki.com/pl/ogrzewanie-kominkowe-w-systemie-dgp/