Czym cechuja sie ubezpieczenia GAP?

Ubezpieczenia GAP to instrumenty finansowe, z których korzystają osoby korzystające z leasingu samochodu lub zakupu auta na kredyt. Mają one za zadanie ochronić przed utratą wartości pojazdu po danym czasie. Okazuje się, że polisa pokrywa różnicę między pozostałymi ratami do zapłaty a kwotą odszkodowania, jakie zostało wypłacone z AC. Czy warto skorzystać z takiego rozwiązania? Jakie rodzaje ubezpieczeń GAP znajdziemy na rynku?

Ubezpieczenie GAP - na czym polega

Warto zauważyć, że nie zawsze ubezpieczenie z policy OC lub AC pokrywa koszty, jakie ponosimy w związku z utratą samochodu. Jeżeli dojdzie do kradzieży lub naprawa po prostu nie będzie się opłacać, pozostałą kwotę spłaty pokryć należy z własnych środków. W tym przypadku pomocne jest posiadanie ubezpieczenia GAP, które pozwala uniknąć strat finansowych. 

Osoby korzystające z leasingu lub zakupu auta na kredyt, muszą pamiętać o ubezpieczeniu OC oraz AC. Dopełnieniem całkowitej ochrony jest ubezpieczenie GAP, które cieszy się sporym uznaniem na rynku. Dana kwota jest wypłacana, gdy dojdzie do kradzieży lub szkody całkowitej samochodu. To z kolei sprawia, że osoba korzystająca z pojazdu otrzyma dwie wypłaty - z polisy AC oraz GAP. 

Rodzaje ubezpieczenia GAP

Na rynku istnieją następujące rodzaje ubezpieczenia GAP:

  • GAP fakturowy - jest najdroższy i bazuje na tym, że ubezpieczyciel wypłaca różnicę między ceną auta umieszczoną na fakturze, a jego rynkową wartością z dnia wypadku lub kradzieży. 
  • GAP finansowy - najtańszy rodzaj ubezpieczenia, który sprawdzi się podczas leasingu z niskim wkładem własnym oraz z wysoką kwotą wykupu pojazdu. Towarzystwo ubezpieczeniowe w tym przypadku pokrywa różnicę między pozostałymi ratami do spłacenia a kwotą odszkodowania, jakie zostało wypłacone z AC. 
  • GAP indeksowy - znajduje zastosowanie wtedy, gdy umowa leasingowa jest zawierana na krótki czas (ok. 2 lub 3 lata). Charakteryzuje się tym, że ubezpieczyciel w przypadku kradzieży lub wypadku wypłaca odszkodowanie w wysokości 2-/30% wartości auta. Wiele zależy także od warunków, jakie zostały określone w umowie z ubezpieczalnią. 

Przed wyborem tego typu ubezpieczenia powinniśmy pamiętać o zapoznaniu się z OWU - Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Skontrolujmy to, czy ubezpieczyciel zapewnia wypłatę w przypadku kradzieży oraz ile wynosi wielkość rekompensaty. Warto także poznać dodatkowe świadczenia, jakimi mogą być usługi związane z wynajmem auta zastępczego. Niezwykle istotne jest to, że często w OWU wskazane są wyłączenia ochrony w ubezpieczeniu GAP. Przykładowo ubezpieczalnie wymagają, aby wiek pojazdu nie przekraczał 5 lat, a wartość była wyższa niż 600 tys. zł.