coper pipes

کاربرد لوله های مسی

 

قبل از هر چیز بهتر است توضیحی در رابطه با مس بدهیم و پس از آن به سراغ کاربرد های این فلز در صنعت برویم.
لوله مسی از متداول ترین لوله ها در لوله کشی در سراسر جهان است. چرا که مس از با دوام ترین فلز هاست. مس قابلیت بازیافت نیز دارد و این خود دلیل دیگر برای استفاده از آن است. مس نسبت به دیگر فلز ها تاثیر مخرب کمتری بر محیط زیست دارد. دوام و ماندگاری آن که باعث صرفه جویی در هزینه ها در دراز مدت می شود باعث می شود مصرف کنندگان به هزینه اولیه زیاد آن توجه نکنند. به دلیل سبکی و نرم بودن، کار با آن بسیار آسان است . ابزار های کمی برای نصب آن ها مورد نیاز است و همین باعث شده نصب این فلز ها راحت باشد.

مصارف لوله مسی

لوله های مسی بیشتر در خانه ها و ساختمان های مسکونی در قسمت لوله کشی های آب سرد و گرم، مخازن آب گرم، پوشش سقف و آب بندی دیده می شود.
ترکیب مقدار کمی از مس با دیگر فلزات باعث افزایش مقاومت در برابر پوسیدگی در فولاد سازه ای، سهولت کار با چدن و افزایش مقاومت در آلومینیوم می شود.
ورقه نازکی از مس به صورت آبکاری روی فلزات زیادی کشیده می شود و به همین دلیل کاربرد زیادی در صنعت دارند.

کاربرد های لوله مسی:

1)استفاده از لوله های مسی چه لوله مسی کویل، چه لوله مسی کلاف و دیگر فراورده های مسی در تاسیسات انتقال آب، به دلیل ایجاد یک پوشش محافظی نازک در داخل لوله آن را در برابر خوردگی محافظت می کند و کاربرد زیادی نیز دارد.
2)دیواره های نازک تر به لوله های مسی خصوصا در لوله مسی کوبل بیشتر از لوله های دیگر نیاز دارند.
تمامی این عوامل به پایین نگه داشتن هزینه ساخت لوله های مسی کمک کرده و به آن ارزش می بخشد.
3)لوله های مسی به راحتی گرما را انتقال می دهند. به همین دلیل این لوله ها زمانی که آب گرم در آن ها جریان دارد، گرم می شوند و گرم می ماند. این به نگه داشتن آب گرم در دمای ثابت کمک می کند.
4) مس دارای خواص ضد میکروبی به صورت طبیعی است و به از بین بردن باکتری های مضر کمک می کند. لوله های مسی از رشد باکتری ها که می تواند باعث بیماری شود جلوگیری می کند.
5) لوله های مسی اغلب سموم را به آب آشامیدنی منتقل نمی کنند.
6) از جمله خواص مکانیکی لوله مسی شاخه می توان به ازدیاد طول نسبی، استحکام کششی و سختی این فلز اشاره کرد.
7) لوله های مسی در برابر اتش نسوز هستند و می توانند به صورت خودکار شعله به وجود آمده در سطح لوله را محار کنند.
8) به دلیل داشتن ظاهر زیبا می توانند در محیط های داخل و خارج به راحتی استفاده شوند.
9)در برابر سرما و گرما مقاومت چشم گیری دارند و با محیط اطراف به راحتی سازار می شوند و خو می گیرند.
10) می توان آن را مجدد ذوب کرد و استفاده دوباره از آن ها داشت.
11)سیستم های لوله کشی مس در تهویه محیط ایمن و کارآمد هستند. چرا که مقاومت بالا، عملکرد حرارتی عالی، مقاومت در برابر خوردگی و شکل پذیری بی نظیر مس، آن را به ماده ای ایده آل برای سیستم های گرمایشی و سرمایشی و تهویه هوا تبدیل می کند.
12) استفاده از لوله های مسی در تجهیزات پزشکی باعث می شود که هنگام مراجعه به پزشک، گاز های لازم پزشکا خاص بمانند و تغییر ماهیت ندهند.
13) به طور کلی لوله های مسی ضریب اطمبنان و بازدهی بالایی دارند که باعث استفاده زیاد آن ها در صنعت می شود.

منبع:

http://kamalia.ir/2020/11/22/%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1%d8%af-%d9%84%d9%88%d9%84%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%b3%db%8c/