????? ?????? ????? ??? ?????? ?????

در این مطلب می خواهیم به بررسی مطلبی در رابطه با تابلو چلنیوم در سایت نما ساین بپردازیم. کارگاه تابلو سازی نما ساین از قدیمی ترین و پر سابقه ترین کارگاه های تابلو سازی است که در تهران فعالیت دارد. تابلو چلنیوم از پر طرفدار ترین انواع تابلو هایی است که تولید می شود و گروه نما ساین هم تمرکز بالایی بر روی تولید این محصول دارد.

در ادامه مطلبی از سایت نما ساین را با هم می خوانیم:

 

 

 

تاریخچه تابلو چلنیوم

نام صحیح تابلو چلنیوم درواقع تابلو چنلیوم است و معادل انگلسی آن عبارت است از کلمه aluminium به اضافه ی کلمه channel که گفته می‌شود دلیل این انتخاب نام در این است که اولا جنس اصلی این آلیاژ از آلومینیوم است و دوما شکل آن در زمان ساخت تابلو به صورت U شکل در می‌آید. همانطور که گفته شد جنس اصلی این آلیاژ از آلومینیوم است که از ترکیب با استیل ساخته شده به همین دلیل از طرفی دوام و ماندگاری آلومینیوم را دارد (که در نتیجه زنگ نمی‌زند و در مقابل گرما و سرما و آفتاب و بارندگی کاملا مقاوم است) و از طرف دیگر به زیبایی و براقیت استیل است. این آلیاژ همچنین به دلیل استفاده از آلومینیوم در ساختش بسیار انعطاف پذیر است. همه‌ی این موارد در مجموع باعث می‎شوند که چنلیوم یا به اصطلاح عامیانه چلنیوم فلزی کاملا ایده‌آل و مناسب برای کار تابلو سازی باشد.

این فلز برای اولین بار در دهه 90 و توسط یک شرکت اسپانیایی به نام MCI طراحی و تولید شد و در صنعت تابلو سازی مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن و به مرور این تابلو در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفت و به دلیل مقرون به صرفه بودن در عین زیبایی و کیفیت توانست به یکی از مجبوب‌ترین تابلو ها تبدیل شود.

 

 تابلو چلنیوم در ایران

تابلو چلنیوم خیلی زود توانست جای خود را در بازار ایران باز کند و به نوعی پرطرفدارترین و پر سفارش‎ترین نوع تابلو در ایران شود. این تابلو اگرچه کمی دیرتر از بازارهای جهانی وارد ایران شد ولی بعد از ورود و از سال 1375 رفته رفته یکه تاز صنعت تابلو سازی در ایران شد. کارگاه تابلو سازی نماساین هم که بیش از 30 سال سابقه کار در زمینه تابلو سازی در ایران دارد یکی از اولین و حرفه‎ای ترین کارگاه های تابلو سازی در تهران است که اقدام به تولید این نوع تابلو برای مشتریان خود کرده است تا جایی که امروزه حجم قابل توجهی از سفارشات این کارگاه مربوط به تولید همین تابلو می‎باشد. در رابطه با سابقه نما ساین در زمینه تولید تابلو چلنیوم در ادامه بیشتر توضیح داده خواهد شد.

 

جنس تابلو چلنیوم و روش ساخت آن

تابلو چلنیوم از ترکیب پلکسی گلاس و لبه چلنیوم (که در بالا نحوه‎ی تولید آن توضیح داده شد) یا همان حروف برجسته چلنیوم ساخته می‎شود. برای ساخت این تابلو ابتدا طرح حروف برجسته آن که توسط مشتری انتخاب شده با استفاده نرم افزار های مخصوصی مثل کورل طراحی می‎شود، سپس این طرح را با استفاده از دستگاه های لیزری برش می‎دهند. بخش بعدی کار انتخاب نوع لبه چلنیوم برای این حروف است و با توجه به انتخاب مشتری و همچنین نیازی که با توجه به طرح احساس می‎شود، ضخامت، رنگ و عرض لبه چلنیوم انتخاب شده و سپس دور حروف از جنس پلکسی گلاس نصب می‎شود و در نهایت این حروف بر روی صفحه مورد نظر قرار می‎گیرد تا بر سر فروشگاه یا هر مکان مورد نظر دیگری نصب شود. تابلو های چلنیوم در انواع مختلف با نورپردازی های متفاوت و تکنولوژی های مختلفی تولید می‎شود که در ادامه به آن ها با جزییات بیشتری اشاره می‎شود.

 

https://namasign.com/%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%AA/%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%da%86%d9%84%d9%86%d9%8a%d9%88%d9%85/