air compressor

کاربرد کمپرسور هوا

با توجه به مشخصات فنی کمپرسور هوا ، این دستگاه دارای کاربردهای فراوانی است. برای مثال در عملیات غواصی، کمپرسور هوا امکان ارائه هوای تمیز با فشار متوسط به غواص زیر سطح آب را فراهم می‌کند. از طرفی تهیه هوا با فشار بالا برای پر کردن سیلندر گاز از جمله کاربردهای این ابزار است. همچنین در سیستم‌های کنترل پنوماتیک نیز امکان تهیه هوای تمیز را میسر می‌سازد. این ابزار برای پر کردن لاستیک‌ها و همچنین مخزن هوای فشار بالا هم استفاده فراوانی دارد.
یکی از مصارف عمده کمپرسور هوا، تولید حجم زیادی از هوای فشار متوسط در پروسه‌های صنعتی بزرگ مقیاس است. این دستگاه در انواع تجهیزات پزشکی برای ساکشن یا در تهویه هوای بیمارستان‌ها اهمیت زیادی دارد.

کمپرسورهای هوا همچنین امکان تامین هوای توربین‌ها، موتور جت‌ها و هوای متراکم دستگاه‌ها پنوماتیکی را فراهم کردند. همچنین کمپرسور باد دیزلی در مکان‌هایی که به هر دلیل امکان دسترسی به برق وجود ندارد؛ بسیار مفید هستند.

انواع کمپرسور هوا

کمپرسور هوا با توجه به طرز انتقال انرژی به سیال شامل انواع جا‌به‌جایی مثبت و دینامیک می‌شود. کمپرسورهای جا‌به‌جایی مثبت به صورت متناوب و مدل دینامیک به شکل دائمی و مداوم هوا را فشرده کرده و انرژی مورد نظر انواع تجهیزات را فراهم می‌کنند. کمپرسورها با توجه به نوع فشار به کمپرسورهای کم‌فشار، فشار متوسط و فشار بالا تقسیم می‌شوند.
این دو نوع کمپرسور از نظر عملکرد با یکدیگر دارای تفاوت‌هایی هستند. برای مثال قدرت تراکم کمپرسورهای جابه‌جایی مثبت نسبت به مدل دینامیکی بیشتر است و برای فشرده کردن هوا در حجم زیاد در دستگاه‌های پر قدرت استفاده می‌شود. هرکدام از این کمپرسورها، انواع مختلفی دارند. دو نمونه از رایج‌ترین مدل‌های کمپرسور جابه‌جایی مثبت مدل رفت و برگشتی (برگشت‌پذیر) و مدل دورانی (پیچ دوار) هستند.