Piece Wolnostojace

Zalety pieców wolnostojących

Piece wolnostojące kojarzone są najczęściej ze starymi kamienicami i starymi zabudowaniami, gdzie tak zwana koza była jedynym możliwym rozwiązaniem ogrzewania pomieszczeń w zimie. Brzydki, brudny i bardzo nieefektywny energetycznie piec kopcił niemiłosiernie, podtruwał domowników i był wyklinany na wszystkie możliwe sposoby. Od tego czasu przeszliśmy już bardzo daleką drogę i współczesna technologia pozwala nam na wykorzystywanie pieców wolnostojących w charakterze modnego, estetycznego, bardzo użytecznego i do tego ekologicznego rozwiązania. Co więcej, najczęściej pojawia się ono w bardzo nowoczesnych budynkach.

Nowoczesna koza

 

Nowoczesny piec wolnostojący to rozwiązanie, którego podstawowe cechy technologiczne tak naprawdę nie różnią się znacznie od tego, jak podobne piece wyglądały przed kilkoma dekadami. Różnica kryje się przede wszystkim w jakości wykonania pieców, w jakości obróbki ich elementów oraz w zastosowanych materiałach dla niektórych z ich elementów. Ciężko bowiem ukrywać, że kiedyś piec wolnostojący był rozwiązaniem awaryjnym dla osób nie mogących sobie pozwolić na nic lepszego. Obecnie, znakomicie zaprojektowane są coraz częstszym elementem nowoczesnych wnętrz w stylu wiejskim czy industrialnym:

https://kratki.com/sklep/pl/category/15/piece

Zalety pieców wolnostojących

Piec do budownictwa (prawie) pasywnego

Piec wolnostojący bardzo często można obecnie spotkać w domach, które przeszły gruntowne remonty i zostały porządnie ocieplone. Związane jest to z tym, że w domach, które ocierają się pod standard domu pasywnego, możliwe jest zrezygnowanie z centralnego ogrzewania na rzecz kominka. Kominki trudno jest zainstalować w każdym budynku, a do tego nie każdy je lubi, więc odpowiednia alternatywa jest jak najbardziej pożądana. Piec wolnostojący oferuje całkiem sporo energii, chociaż jego podstawowym sposobem wykorzystania jest tylko dogrzewanie pojedynczych pomieszczeń, zwłaszcza w podejściu, w którym stosuje się w nim biopaliwo. Wykorzystanie biopaliwa sprawia, że w ogóle nie potrzeba przewodu kominowego.