Limited Time Offer: Get 2 Months of ABCmouse.com for only $5!

What are we learning tomorrow?

Two Question Problems

Sometimes you have to use the answer to one problem to solve another problem.  For example, Naudika bought three pencils.  Each pencil costs $2.  How much money did Naudika spend? 

3x2=$6

Suppose Naudika paid with a $10 bill.  How much change should she get?

$10

-  6

$ 4

Get 2 Months for $5!