Math Unit 9

 

Study Guide

Unit 9: Money

 

Chapter 1- Examples of test questions:

  • Coins: add various amount of pennies, nickels, dimes, quarters
    • Know what the head and the tail of each coin looks like to identify the correct coin
  • Bills: add various amounts of ones, fives, and tens
  • When bills and coins are present together, find the total
  • $82.51 = _____ dollars ______ cents
  • 72 dollars 3 cents = $_______
  • $15.73 = ______ c
  • $6.92 = ______ c
  • 83c = _____ (write in dollars)
  • 421c = ______(write in dollars)
  • 73c + ____ = $1
  • ______ + $0.45 = $1
  • The sum of 6 nickels and 7 quarters is $_____.
  • The sum of 8 one-dollar bills, 7 quarters and 8 nickels is $ _____.

 

Chapter 2- Examples of test questions:

  • Money addition in various forms written and with pictures.
  • 73c + 41c = _____c
  • $4.82 + 87c = $______
  • $72.71 + $4 = _______ + 41c = _____
  • $82.31 + $7.08 = ______
  • $51.09 + $0.32 = ______
  • $62.31

+  4.69

 

  • If you have $17.09, how much more do you need to have $20? ($17.09 + _______ = $20)
  • Pictures of various bills and coins – find the total amount
  • Lensa had $9.80.  Elliot had $1.20 less than Lensa.  How much did Elliot have?
  • Maddie earned $14.67 last week.  This week she earned $3.09 more.  How much did she earn this week?
  • Clara earned $18.83 last week.  This week she earned $3.99.  How much did she earn altogether?
  • Blake had $8.07.  Mackenzie had $6.43.  Annaclaire had $15.09.  How much do they have altogether?
  • Maura paid 53c for a gumball and $3.97 for a box of crayons.  She had $4.52 left.  How much money did she have at first?

 

Chapter 3- Examples of test questions:

  • Same type of questions from Chapter 2 except subtraction instead of addition.
  • A pillow cost $18.90.  Mary paid $50.  How much change did she get?
  • Mali had $34.56.  She purchased a meal for $8.69.  How much did she have left?
  • A box of pencils cost $3.98.  The box of crayons was $2.03 less.  How much did the two items cost?
  • The stickers and markers cost $22.01.  The markers cost $13.72.  How much more does the stickers cost?
  • The paper cost $15.62.  The ink cost $4.98 less.  Nicolas has $8.  How much more does he need to buy the ink?
  • Abigail paid for an item with 4 twenty-dollar bills.  It cost $68.93.  How much change did she get?

 

Chapter 4- Examples of test questions:

  • 832c x 7 = ______c
  • $8.32 x 7 = $______
  • Find the value of $4.56 x 9.
  • Find the value of $57.30 divided by 3.
  • What is the value of 5 quarters? Give your answer in dollars.
  • How may quarters are in $12?
  • What is the value of 23 dimes?  Give your answer in dollars.
  • How many dimes are there in $53?
  • Estimate the value of $5.90 x 8.
  • Find the value of $5.90 x 8.
  • Estimate the value of $77.80 divided by 5.
  • Find the value of $77.80 divided by 5.
  • $56.23 x 8 = $ _____
  • $81.02 % 4 = $ ______
  • Which is a better deal?
    • 6 lb of carrots at $4.53
    • 3 lb of carrots at $6.92
  • A bag of marbles cost $2.29.  Milo bought 4 bags.  How much did he pay?
  • Ben saved $83.72.  He spent half of it.  How much did he spend?
  • Hans and Miles have $76.31 together.  Hans has 4 times as much as Miles.
    • How much does Hans have?
    • How much does Miles have?
  • 4 ft of cloth costs $8.43.  How much would 3 yd of cloth cost?

 

Unit 9 Cumulative Test:

  • Review all of Units 1 - 9