pishi

بوتاکس چیست؟


بوتاکس (onabotulinumtoxinA) از باکتری های ایجاد کننده بوتولیسم ساخته می شود. سم بوتولینوم فعالیت عصبی در عضلات را مسدود می کند.

بوتاکس زئومین محصول کشور آلمان و یکی از بهترین برندها می باشد که در از  بین بردن و محو نمودن چروک های روی تمامی نقاط صورت کاربرد دارد. عملکرد و ماندگاری بالای بوتاکس زئومین سبب شده است که بیشتر پزشکانی که متخصص پوست هستند استفاده از برند زئومین را برای بیماران خود ترجیح دهند.

بوتاکس در بزرگسالان برای درمان دیستونی دهانه رحم (موقعیت غیر طبیعی سر و درد گردن) استفاده می شود.

بوتاکس همچنین برای درمان سفتی عضلات (اسپاستیک) بازوها ، دست ها ، پاها و پاها در بزرگسالان و کودکانی که حداقل 2 سال دارند استفاده می شود.

بوتاکس برای درمان برخی بیماری های عضلانی چشم ناشی از اختلالات عصبی در بزرگسالان و کودکانی که حداقل 12 سال دارند استفاده می شود. این شامل پلک زدن یا اسپاسم پلک های کنترل نشده و وضعیتی است که در آن چشم ها در یک جهت قرار ندارند (استرابیسم).

بوتاکس در بزرگسالان برای درمان مثانه بیش فعال و بی اختیاری (نشت ادرار) استفاده می شود که توسط داروهای دیگر کمکی نشده است. بوتاکس ممکن است برای درمان بی اختیاری ناشی از اختلالات عصبی مانند آسیب نخاعی یا مولتیپل اسکلروزیس استفاده شود.

بوتاکس در بزرگسالان برای جلوگیری از سردردهای میگرنی مزمن که بیش از 15 روز در ماه رخ می دهد و 4 ساعت یا بیشتر طول می کشد ، استفاده می شود. برای درمان سردرد تنشی معمول نباید از بوتاکس استفاده شود.

بوتاکس همچنین برای درمان تعریق شدید زیر بغل (هایپرهیدروز) در بزرگسالان استفاده می شود.

لوازم آرایشی بوتاکس برای کاهش موقت ظاهر چین و چروک صورت در بزرگسالان استفاده می شود.

اطلاعات مهم
اگر در ناحیه تزریق دارو عفونت دارید ، نباید از بوتاکس استفاده کنید. اگر عفونت مثانه  فعلی دارید یا قادر به ادرار کردن نیستید (مگر اینکه به طور معمول از کاتتر استفاده کنید) از این دارو برای درمان مثانه بیش فعال یا بی اختیاری استفاده نمی شود.

سم بوتولینوم موجود در بوتاکس می تواند به سایر قسمت های بدن فراتر از محل تزریق ، گسترش یابد. این می تواند عوارض جانبی جدی تهدید کننده زندگی ایجاد کند.

در صورت داشتن صدای گرفتگی صدا ، افتادگی پلک ، مشکلات بینایی ، سوزش شدید چشم ، ضعف شدید عضلانی ، از دست دادن کنترل مثانه ، یا مشکل تنفس ، صحبت و بلعید ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

قبل از مصرف این دارو
اگر به سم بوتولینوم حساسیت دارید و یا موارد زیر را دارید ، نباید با بوتاکس درمان شوید.

عفونت در ناحیه تزریق دارو ؛ یا

(برای مثانه بیش فعال و بی اختیاری) اگر در حال حاضر عفونت مثانه دارید یا اگر قادر به دفع ادرار نیستید و به طور معمول از سوند استفاده نمی کنید.

برای اطمینان از اینکه بوتاکس برای شما بی خطر است ، اگر تاکنون داشته اید به پزشک خود بگویید:

سایر تزریقات سم بوتولینوم مانند Dysport یا Myobloc (به ویژه در 4 ماه گذشته).

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS یا "بیماری لو گریگ") ؛

میاستنی گراویس؛

سندرم لمبرت-ایتون ؛

یک عارضه جانبی پس از استفاده قبلی از سم بوتولینوم ؛

یک اختلال تنفسی مانند آسم یا آمفیزم ؛

مشکلات بلع

ضعف عضلات صورت (افتادگی پلک ، ضعف پیشانی ، مشکل در بالا بردن ابرو)

تغییر در ظاهر طبیعی صورت ؛

مشکلات خونریزی یا

جراحی (به خصوص در صورت).

بوتاکس از پلاسمای اهدایی انسان ساخته می شود و ممکن است حاوی ویروس یا سایر عوامل عفونی باشد. پلاسمای اهدایی برای کاهش خطر آلودگی آزمایش و درمان می شود ، اما هنوز هم احتمال کمی وجود دارد که بتواند بیماری را منتقل کند. در مورد هر گونه خطر احتمالی از پزشک خود بپرسید.

مشخص نیست که آیا این دارو به نوزاد متولد شده آسیب می رساند یا خیر. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

هنگام استفاده از این دارو ممکن است شیردهی بی خطر باشد. در مورد هر گونه خطر از پزشک خود س Askال کنید.

بوتاکس چگونه انجام داده می شود؟


آمپول بوتاکس فقط باید توسط یک متخصص پزشکی آموزش دیده انجام شود ، حتی اگر برای اهداف زیبایی استفاده شود.

این دارو توسط یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی به عضله تزریق می شود. فاصله تزریق بوتاکس باید حداقل 3 ماه از یکدیگر باشد.

تزریق بوتاکس بسته به شرایطی که درمان می شود ، می تواند همزمان در بیش از یک ناحیه انجام شود.

هنگام تزریق برای شرایط عضلات چشم ، ممکن است لازم باشد از قطره های چشمی ، پماد ، لنز تماسی مخصوص یا وسیله دیگری برای محافظت از سطح چشم خود استفاده کنید. دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید.

اگر تحت تعریق زیاد تحت درمان هستید ، حدود 24 ساعت قبل از تزریق زیر بغل خود را اصلاح کنید. به مدت 24 ساعت قبل یا بعد از تزریق ، از ضد تعریق یا خوشبو کننده استفاده نکنید. ظرف 30 دقیقه قبل از تزریق از ورزش و غذاهای گرم یا نوشیدنی خودداری کنید.

قبل از شروع علائم اسپاسم عضلات گردن ، ممکن است 2 هفته پس از تزریق طول بکشد. بعد از 6 هفته ممکن است بیشترین پیشرفت را مشاهده کنید.

ممکن است فقط 1 تا 3 روز پس از تزریق طول بکشد تا علائم اسپاسم عضلات چشم بهبود یابد. ممکن است بعد از 2 تا 6 هفته بیشترین پیشرفت را مشاهده کنید.

دستگاه لیزر موهای زائد اسکلپیون MeDioStar NeXT PRO XL به سیستمی مجهز شده است که ناحیه مورد نظر را بلافاصله قبل از لیزر خنک می کند و این باعث آسایش و ایمنی بیشتری برای بیمار در حین درمان می شود.
یک سیستم مانیتورینگ Peltier با قدرت بالا در داخل دستگاه میزان سرمایش را تنظیم می کند ، دمای پوست را کم نگه می دارد و درمان بدون درد را سبب می شود

اثرات تزریق بوتاکس موقتی است. علائم شما ممکن است طی 3 ماه کاملاً برگردد. پس از تزریق مکرر ، ممکن است کمتر طول بکشد

https://www.drugs.com/botox.html