OLED

فناوری OLED چیست؟

یک دیود ساطع کننده نور آلی که به آن دیود الکترو لومینسانس آلی نیز می گویند.این لایه آلی بین دو الکترود قرار دارد. به طور معمول ، حداقل یکی از این الکترودها شفاف است. اولد برای ایجاد نمایشگرهای دیجیتال در دستگاه هایی مانند صفحه تلویزیون ، مانیتورهای رایانه ، سیستم های قابل حمل مانند تلفن‌های هوشمند و کنسول‌های بازی دستی استفاده می شود. اگرچه نام LED شبیه OLED به نظر می رسد ، اما OLED با پسر عموی خود LED تفاوت اساسی دارد. LED بر اساس ساختار دیود p-n ساخته شده است. در LED ، از دوپینگ برای ایجاد مناطق p و n- با تغییر رسانایی نیمه هادی میزبان استفاده می شود. OLED یک ساختار p-n نیست. از دوپینگ OLED برای افزایش کارایی تابشی با اصلاح مستقیم سرعت ترکیب نو‌ترکیبی نوری مکانیکی کوانتوم استفاده می شود. در شرایط کم نور محیط (مانند اتاق تاریک)، یک صفحه نمایش OLED می تواند نسبت کنتراست بالاتری نسبت به LED بدست آورد.

فناوری OLED چیست؟

از فناوری اولد در کجا استفاده می شود؟

OLED ها می توانند انعطاف پذیر و شفاف شوند ، از نمایشگرهای شفاف در تلفن های هوشمند با اسکنر اثر انگشت نوری و نمایشگرهای انعطاف پذیر در تلفن های هوشمند تاشو و تلویزیون‌های جدید ال‌جی و تلویزیون‌های اولد سونی استفاده می شود. شما پنل های OLED را در تلویزیون ها ، تلفن های هوشمند و نینتندو سوییچ جدید خواهید یافت. برای مبتدیان ، OLED مخفف "دیود ساطع کننده نور آلی" است. این نوع پنل مورد استفاده در تلویزیون OLED را برای نمایش همه مواردی که مشاهده می کنید توصیف می کند: رنگ ها ، نور و تصاویر.

OLED به چه معناست؟ بسیاری از ما این اصطلاح را قبلاً شنیده ایم ، چه با اشاره به تلویزیون ، لپ تاپ و Nintendo Switch OLED جدید - اما تعریف آن در دریای کلمات اختصاری مربوط به فناوری همیشه آسان نیست. به زبان ساده ، OLED نوعی فناوری پیشرفته پنل است. دفعه دیگر که به یک خرده فروش الکترونیک مراجعه می کنید - چه در زندگی واقعی و چه به صورت آنلاین - نگاهی به اطراف بیندازید. اکثریت قریب به اتفاق تلویزیون های پیشرفته و جدیدی را که می توانید خریداری کنید ، تلویزیون های OLED خواهید یافت. (این مورد در بسیاری از تلفن های هوشمند برتر و آیفون نیز وجود دارد.)

نحوه کار OLED

میلیون ها پیکسل OLED به طور مستقل از خود نور ساطع می کنند و در صورت لزوم می توانند کاملاً خاموش شوند. این بدان معناست که گیمرها هنگام انجام بازی های HDR از طریق کنسول در تلویزیون های ال جی خود می توانند از گرافیک با کیفیت بالا لذت ببرند. افزودن یونهای متحرک به OLED یک سلول الکتروشیمیایی ساطع کننده نور (LEC) ایجاد می کند. نمایشگر OLED را می توان با یک طرح کنترل ماتریس منفعل (AMOLED) یا ماتریس فعال (AMOLED) هدایت کرد. در طرح AMOLED ، هر ردیف (و خط) در صفحه نمایش به ترتیب ، یک به یک کنترل می شود ، در حالی که کنترل AMOLED از یک صفحه پشتی ترانزیستور با لایه نازک برای دسترسی مستقیم و روشن یا خاموش کردن هر پیکسل جداگانه استفاده می کند ، که اجازه می دهد بالاتر باشد وضوح و اندازه صفحه نمایش بزرگتر. OLED از ماده ای آلی استفاده می کند که تولید آن نسبت به سایر نمایشگرها با هزینه بیشتری انجام می شود و ماندگاری آن کمتر است ، اما مزایایی که می تواند به شما بدهد بسیار زیاد است.

در مقایسه با انواع نمایشگر رقابتی ، تلویزیون های OLED کیفیت تصویر بهتری را برای شما به ارمغان می آورند، مصرف برق را کاهش می دهد و زمان پاسخگویی بسیار سریع تری را برای کاربر فراهم می کند.

 

فناوری پردازش تصویر AI

با کیفیت تصویر خارق العاده ای که OLED به شهرت رسیده است و توسط فناوری پردازش AI Picture Pro ال جی افزایش یافته است ، تلویزیون های OLED ال جی قادر به ارائه محتوای 4K خیره کننده با سرعت تازه سازی 120 هرتز و ویژگی های پیشرفته HDMI مانند حالت تأخیر خودکار (ALLM) ، تقویت شده هستند کانال بازگشت صدا (eARC) و نرخ تازه سازی متغیر (VRR). تلویزیون LG Gallery Series با Dolby Vision و LG webOS به همان اندازه در فیلم ها و بازی ها تبحر دارد ، بهترین فیلم های سینمایی و تجربه بیننده بصری را تضمین می کند.

 

طراحی باریک

فناوری LG OLED دنیای جدیدی از طراحی تلویزیون را با حاشیه ای مینیمالیستی و نیمرخ براق باز می کند و در عین حال مکمل هر فضای داخلی منزل ، توجه شما را به محتوای خود جلب می کند. 

 

جمع بندی

اگر به دنبال خرید بهترین تلویزیون اولد با قیمت مناسب هستید من به شما تلویزیون OLED ال‌جی 2021 را پیشنهاد می‌دهم و اگر به دنبال خرید بهترین تلویزیون اولد با بالاترین قیمت و کیفیت هستید من به شما تلویزیون OLED سونی 2021 را پیشنهاد می‌دهم‌. این روزها فقط پنل های QLED سامسونگ هست که رقیب این نوع فناوری را ارائه می دهد.

 

در جدول زیر می توانید به جواب برخی از سوالات خود برسید:

آیا OLED بهتر از LED است؟

مطمئناْ تلویزیون های اولد از کیفیت تصویر بالاتری برخوردار هستند.

آیا OLED بهتر از 4K است؟

تلویزیون های OLED تمایل به وضوح 4K واضحی دارند و تلویزیون های 4K از کیفیت تصویر پایین تری برخوردار هستند.

آیا OLED برای چشم بهتر است؟

پنل های OLED حدود نصف مقدار نور آبی را نسبت به مجموعه های LED معادل خود ساطع می کنند ، که باید احتمال آسیب دیدگی چشم شما را کاهش دهد.

چرا قیمت OLED اینقدر گران اس�؟

تولید آنها گران و دشوار است و بسیاری از مدل ها هنگام کار در خط تولید دچار شکستگی می شوند.

عمر تلویزیون OLED چقدر است؟

هر تلویزیون OLED باید سالها برای شما کار کند.
به گفته بعضی رسانه ها طول عمر تلویزیون های OLED ال جی بیش از 100000 ساعت (11 سال استفاده مداوم) است.