Czy warto czesto myc wlosy?

Częstotliwość mycia włosów jest bardzo indywidualną kwestią. Od czego zależy i czy rzeczywiście je to takie konieczne? Prawidłowa pielęgnacja skóry oraz stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków mają duże znaczenie.

Co wpływa na częstotliwość mycia skóry głowy?

Konieczność powtarzania różnych zabiegów pielęgnacyjnych skalpu powinna być dopasowana do paru czynników. Mycie włosów z pewnością nie zaszkodzi pod warunkiem że włosy rzeczywiście potrzebują odświeżenia. Intensywny styl życia, naturalne predyspozycje lub aktywność fizyczna są czynnikami mogącymi wpłynąć na częstotliwość tej czynności.

Natomiast należy pamiętać o negatywnych skutkach częstego mycia, które może wywołać problemy skóry głowy związane z jej przesuszeniem, a w konsekwencji uciążliwy łupież (źródło). Wszystkie stosowane zabiegi i preparaty wpływają na naturalną barierę ochronną - warto o tym pamiętać oraz na bieżąco monitorować stan skalpu. Pewną pomocą mogą okazać się kosmetyki o naturalnych i prostych składach które np. ograniczą przetłuszczanie się skóry głowy poprzez jej prawidłowe nawilżenie.

Czy długość włosów ma znaczenie?

Długość oraz gęstość włosów jest bardzo istotna i znacząco wpływa na ich pielęgnację. Krótkie włosy będą wymagały częstszych kąpieli oraz lżejszych kosmetyków wykorzystywanych zarówno do mycia, jak i stylizacji. Natomiast im dłuższe włosy tym bardziej można pozwolić sobie na jeden lub dwa dni zwłoki. Dzieję się tak ponieważ czynności takie jak np. czesanie rozprowadzają sebum po pasmach. Stąd posiadając gęste włosy ewentualne przetłuszczenie jest mniej widoczne oraz wpływa korzystnie na ich kondycję dodatkowo je nawilżając.

Ustalając swoją osobistą pielęgnację skóry głowy należy przeanalizować rzeczywiste potrzeby i wymagania włosów. Prawidłowa pielęgnacja zazwyczaj nie wymaga stosowania dużej ilości kosmetyków oraz częstych zabiegów. Zachowując zdrowy rozsądek można bardzo łatwo rozwiązać wieloletnie problemy skóry głowy i cieszyć się pięknymi włosami.